Wybierz

Góra Mariańska

Strome wzgórze na północ od centrum miasta z neogotyckim  kościołem Nawiedzenia NMP (kostol Navštívenia Panny Márie) – obecnie bazyliką mniejszą. Najcenniejszym zabytkiem kościoła jet rzeźba Miłosiernej Panny Marii, która z otwartymi rękami wita pielgrzymów.

Do świątyni prowadzi piękna lipowa aleja z pięcioma kapliczkami, które nazwę otrzymały na cześć zmarłego papieża Jana Pawła II. Co roku w pierwszy lipcowy weekend przybywają tu pątnicy nie tylko z całej Słowacji, ale i z zagranicy. Historia lewockiego sanktuarium sięga okresu najazdów tureckich, kiedy właśnie tu, na Mariańskiej Górze, Spiszacy w podzięce za ocalenie zbudowali małą kapliczkę, do której organizowali procesje dziękczynne. Jest to jedno z najstarszych i najważniejszych miejsc pielgrzymkowych na Słowacji. Z góry rozciąga się wspaniała panorama na miasto.

Do rozwoju kultu Maryi przyczynili się minoryci, zakładając w Lewoczy, w pierwszej połowie XIV, wieku swój klasztor. Kaplica tym samym dostała się w opiekę księży. Już wtedy odbywały się regularne pielgrzymki na Górę Mariańska, których tradycji nie przerwała nawet reformacja.

W 1322 roku, zgodnie z życzeniem proboszcza z Lewoczy, kapliczkę wyremontowano. W 1470 roku, dzięki księdzu Servaciusowi, budynek został powiększony, aby mógł pomieścić więcej pielgrzymów – z tego okresu pochodzi późnogotycka rzeźba Marii Panny na głównym ołtarzu. Po raz kolejny rozbudowano go w XVIII i XIX wieku. W 1841 roku ówczesny proboszcz z Lewoczy polecił wznieść tu również kaplice dla grekokatolików.

W latach 1906 – 1914 na Górze Mariańskiej wybudowano nowa świątynie. Jej neogotycki ołtarz został wyświecony 2 lipca 1922 roku przez biskupa Jana Vojtaššaka. W 1984 roku kościół został podniesiony do rangi bazyliki mniejszej.

Górę Mariańska w Lewoczy każdego roku odwiedzają tysiące pielgrzymów. W 1995 roku była nawet jednym z celów wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II na Słowacji.

 

Atrakcje

Pozostałe atrakcje

Wpisz swoją opinię

Oceń to miejsce klikając w gwiazdki poniżej :

Wyślij znajomym

Weryfikacja obrazkowa
captcha image

Wyślij zaproszenie

Weryfikacja obrazkowa
captcha image

Stary Sącz i Lewocza

Projekt „Stary Sącz i Lewocza – Karpackie Miasteczka z Klimatem” To przykład wzorcowej współpracy przygranicznych miasteczek, którym przyświeca wspólny cel: stworzenie atrakcyjnej oferty turystycznej rejonu polsko - słowackiego przygranicza.

Stary Sącz i Lewocza zawsze z Tobą